محصولات چوبی

محصولات چوبی | خرید محصولات چوبی | صنایع چوب

در این مقاله از سری مقاله های چوب چرتکه در خصوص محصولات چوبی و مسیری که طی می شود تا این محصولات ساخته شود را به طور مختصر توضیح می دهیم.

گروه صنایع چوب چرتکه از معتبرترین و بهترین تولیدکنندگان در صنعت چوب می باشند.
مجموعه چرتکه همواره به دنبال ایجاد حس رضایت و ایجاد آرامش برای مشتریان می باشد به همین منظور با گردآوری بهترین و متخصصص ترین کادر در صنعت چوب تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا بتواند رضایت مشتریان را جلب کند.div>در ادامه در خصوص تهیه الوار که از مهم ترین متریال هایی است که در ساخت محصولات چوبی مورد استفاده قرار میگیرد یه طور مختصر توضیحاتی را میدهیم.
و در ادامه در خصوص طرز ساخت استند که امروز یکی از محبوب ترین محصولات چوبی است و در دکوراسیون امروزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و از پر فروش ترین های چوب چرتکه می باشد، مطالبی را قرار داده ایم.

تهیه الوار

الوار قطعات بریده شده چوب است که به عنوان ماده اولیه در کارهای گوناگون نجاری و ساختمان‌سازی و غیره به کار می‌رود. معمولاً کنده‌های درختان پس از بریده شدن و حمل به کارخانجات چوب‌بری، در قطعات مستطیل شکلی با طول و عرض و قطر مشخص بریده و خشکانده می‌شوند و پس از آن به بازار مصرف فرستاده می‌شوند.

۸۰ درصد از الوار تولید شده در جهان از درختان نرم‌چوب و مابقی از درختان سخت‌چوب به دست می‌آید. امروزه در جهان سالانه بیش از سه میلیارد متر مکعب چوب تولید و مصرف می‌شود.

برای تهیه الوار ها ابتدا به قطع کردن درختان می پردازند. برای این مرحله نیز در جنگل ها توسط جنگل بان ها درختانی که قرار است بریده بشوند، علامت گذاری می کنند.

سپس پس از قطع کردن، تمامی درختان برای مرحله قطعه کردن راهی نمی شوند و بعضی از درختان مناسب برای کاغذ سازی می باشند و تعدادی از آن ها نیز مناسب برای هیزم سازی هستند.

محصولات چوبی

مهم در قطع درختان شناسایی گونه‌ها و عدم قطع گونه‌های گیاهی در خطر انقراض است.

بسیاری از گونه‌های گیاهی به دلایل مختلفی از جمله عدم آگاهی افراد بومی از ارزش و کیفیت گونه‌ها و قطع درختان توسط آن‌ها در حال نابودی کامل هستند.

نکته ی مهمی که معمولی جنگل بانان و افرادی که مسئول علامت گذاری درختان برای قطع هستند آن را رعایت می کنند;توجه به رویه ی درختان است زیرا که در صورتی که درختان توسط قارچ ها آسیب دیده باشند از ارزش آن ها کاسته خواهد شد، و همین طور وجود هر گونه خراش نشان از آسیب هایی است که ممکن هست منجر به قارچ زدگی شده باشد، بنابراین افرادی که مسئول جدا سازی درختان جنگل برای قطع کردن هستند توجه کافی به این مسائل را دارند .

سطح درختان باید از نظر وجود آسیب هایی که حیوانات و پرندگان مانند دارکوب زده اند بازبینی شوند.

مرحله اول:

تنه‌ی یک درخت به طور معمول طی سه مرحله برش با استفاده از ارّه برقی قطع می‌گردد. با دو برش اوّل، قطعه‌ای با مقطع عرضی مثلثی شکل و به عمق یک سوّم قطر درخت برداشته می‌شود.

قطع کنندگان ماهر و حرفه ای به یک سری از نکات توجه می کنند از جمله:شرایط زمینی که درخت روی آن می‌افتد، جهت وزش باد، راستای خم‌شدگی درخت، و همچنین وجود شاخه‌های مرده در درختان اطراف که این موارد برای قطع درخت و کمتر وارد شدن  آسیب به چوب نجام می شود.

امروزه برای این که آسیب کمتری به چوب وارد بشود از ماشین های مخصوصی استفاده می کنند که تنه درخت با یک چنگک محکم گرفنه می شود و با استفاده از اره های زنجیری یک مرحله برش عرض از پایه‌ی درخت صورت می‌گیرد.

البته این روش به طور مشخص نیازمند سرمایه‌گذاری در حجم وسیع‌تری می‌باشد. جدا از هزینه‌ی گزاف ماشین‌آلات مخصوص به این کار، تعمیر و نگه‌داری ماشین‌ها نیز به عنوان هزینه‌ای جانبی باید در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است که در ایران به دلیل نبود زیر ساخت های مناسب در برخی از نقاط کشور همچنان روش های سنتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در روش سنتی درختان قطور پس از بریده شدن توسط اره در پای کنده های درخت، مراحل سرشاخه زنی، بینی بری را طی می کنند و به قطعات کوچک تری مانند الوار، تراورس،کاتین و … تبدیل می شود و سپس آن ها را حمل می کنند.

مرحله دوم:

پس از حذف شاخه ها در این مرحله به منظور قطع زنی تنه درختان به مکانی دیگر برده می شوند.

در این مرحله نیز به منظور بهره برداری بهتر و بیشتر سطح رویین درخت ها دوباره بازبینی می شوند.

سپس به منظور حفظ  ارزش چوب، تنه به الوارهایی با طول کوتا‌ه‌تر -۲ تا ۴ متر- تقسیم می‌شود.

اگر چه اگر ارتفاع درختان زیاد باشد، عملیات قطع زنی در همان محل انجام میگیرد.

مرحله سوم: 

مرحله سوم مربوط به حمل و نقل می باشد، روش های مختلفی برای حمل و نقل داریم از جمله : جا به جایی به وسیله ی تراکتور و یا چهارپایان، برخی مناطق استفاده از جریان آب رودخانه، کابل کشی می باشد.

اما امروزه با توجه به راه سازی از میان جنگل ها این درختان قطع شده را با استفاده از کامیون هایی که توسط جرثقیل بار زده شده اند، این درختان قطع شده را منتقل می کنند.

مرحله چهارم:

در این مرحله که اصلی ترین مرحله می باشد باید از تنه ی درخت الوار را بدست بیاوریم که در این موضوع باید متوجه این باشیم که چگونه برش بزنیم به طوری که هم پایداری و استقامت چوب را به همراه داشته باشد و هم این که چوب کمتری تبدیل به ضایعات شود.

اگر تنه‌ی یک درخت در راستای طولی و با ضخامت یکسان تقسیم شود، کمترین مقدار ضایعات تولید خواهد شد، اما از طرف دیگرامکان پیچش الوار وجود خواهد داشت.

یکی از بهترین روش ها برای تولید الوار روش تقسیم چهارک است، با وجود تولید اندک ضایعات چوبی، قطعات برش‌خورده از استحکام و پایداری بیشتری در برابر پیچش برخوردار خواهند بود.

محصولات چوبی

ساخت یک محصول چوبی پرمصرف

در این قسمت می خواهیم طرز ساخت یکی از محصولات پر مصرفی که امروزه در دکوراسیون منازل و محیط کار ها مورد استفاده قرار می گیرد را توضیح دهیم.

استند چیست؟

استند ها وسیله ای هستند که معمولا برای به نمایش در آوردن محصولات استفاده می شود.

اگر چه امروزه علاوه بر این کاربردی که دارند به عنوان جای گلدان و به طور کلی وسیله ای برای دیزاین در دکوراسیون به کار میرود.

استند ها از متریال های مختلفی ساخته می شوند از جمله چوبی، فلزی، پلکسی.

محصولات چوبی

استند ها چه انواعی دارند؟

۱_ رو میزی ۲_ ایستاده ۳_ تبلیغاتی   ۴_ شهری ۵_ فروشگاهی  ۶_نمایشگاهی

چوب در صنایع دستی چه کاربردی دارد؟

روش ساخت یک استند چوبی

1- در مرحله اول مانند هر کار نجاری دیگری باید الوار را برش بدهبم، برای این کار از رنده رومیزی استفاده می کنیم.

2- برای ساخت طبقه ها، الوار ها را نصف می کنیم.

3- برای ساخت پایه ها این گونه عمل می کنیم: با استفاده از رنده میزی چوب را رنده می کنیم، سپس با استفاده از گندگی، ۴ طرف هر پایه را صاف و یکدست کردیم. تا به اینجای کار پایه‌ها آماده شدند. سپس الوار عرض ۱۵ را به دو قسمت تقسیم کردیم و ۴ عدد پایه برش دادیم.

4- در این مرحله برای ساخت قابی که دور طبقه هاست به این صورت عمل می کنیم که تخته ها را با استفاده از اره میزی به دو قسمت تقسیم کردیم.

5- تخته های طبقات نیز مانند پایه ها با استفاده از گندگی پرداخت شد.

6- با استفاده از اوور فرز، لبه‌های کار نیم گرد شد.

7- تخته های کفی با استفاده از فارسی بر به یک اندازه برش خورد. برای اتصال تخته ها به هم حتماً لبه‌ها را چسب کاری کنید و با استفاده از منگنه کوب چوب‌ها را به هم بچسبانید.

8- قاب دور هم با استفاده از چسب و میخ به هم متصل شد.

9- قسمت‌های رنگ نخورده طبقه و پایه‌ها با استفاده از شاپان رنگ کاری شد.

10- سپس با استفاده از فارسی بر برش ها را انجام دهید .برای پیچ نمودن پایه ها به هم از یراقی که در جعبه ابزار موجود بود استفاده کنید.برای اتصال پایه ها به هم از چسب چوب استفاده کنید.در قسمت بالا هم پایه های جلویی باید برش بخورد تا روی پایه های عقبی بنشیند.

11- پس از اتصال پایه ها به هم، طبقه ها به پایه پیچ شد و رنگ پایانی اجرا شد.

استند چوبی در دکوراسیون

به هر خانه ای که وارد شوید بخش کوچکی از خانه را به قرار دادن وسایل مورد علاقه و لوازم دکوری زیبا اختصاص داده اند.

در دکوراسیون منزل ایرانی اغلب وسایل تزیینی و دکوری به اندازه ای اهمیت دارند که نمی توان آنها را به حال خود رها کرد و حتما از ویترین، بوفه و یا نسخه جدیدی از آنها که به نام استند معروفند، در فضای خانه استفاده می شود.

هر فردی برای لوازم دکوری آنچه دوست دارد را در نظر می گیرد، از ظروف کریستالی گرفته تا لوازم چینی، سرامیکی، مجسمه و حتی کتاب را می توان به عنوان وسایل تزیینی در چیدمان های مختلف مشاهده کرد.

افراد کتابخوان و کتاب دوست معتقدند حضور کتاب در دکوراسیون منزلانرژی بسیار خوبی را وارد فضای خانه می کند و به دلیل طرح و رنگ های مختلفی که در جلد کتاب وجود دارد،

رنگ و زیبایی خاصی را به فضا می آورد؛ در واقع استند را می توان به عنوان کتابخانه هم در خانه مورد استفاده قرار داد.

هر فردی برای لوازم دکوری آنچه دوست دارد را در نظر می گیرد، از ظروف کریستالی گرفته تا لوازم چینی، سرامیکی، مجسمه و حتی کتاب را می توان به عنوان وسایل تزیینی در چیدمان های مختلف مشاهده کرد.

افراد کتابخوان و کتاب دوست معتقدند حضور کتاب در دکوراسیون منزل انرژی بسیار خوبی را وارد فضای خانه می کند و به دلیل طرح و رنگ های مختلفی که در جلد کتاب وجود دارد، رنگ و زیبایی خاصی را به فضا می آورد؛ در واقع استند را می توان به عنوان کتابخانه هم در خانه مورد استفاده قرار داد.

ارتباط با ما

برای اطلاع در خصوص قیمت ها و موجودی انبار از طرق شماره های زیر در تماس باشید.

تماس با ما

مشاوره کاملاً رایگان است!

محصولات چوبی در ویکی پدیا

پانوشت: صنایع چوب, محصولات چوبی, مبلمان چوبی, دکوراسیون سنتی, دکوراسیون چوبی, کانکس چوبی, دکوراسیون باغ و ویلا, سرویس خواب چوب, لوازم تزئینی چوبی, تخت خواب چوبی, گره چینی